Nabroušený nůž je základ. Jak na něj?

Jak správně nabrousit nůž? Přinášíme vám rychlý přehled plný užitečných informací. Bavit se budeme o brouscích a brusných kamenech. Jak použít a vybrat správnou ocílku, kterou už jen udržujete nabroušené ostří, se můžete dočíst zde. Než se však chopíte ocílky, musíte pořádně nabrousit. Profesionálové ostří nože pomocí brousku po každém použití. Při běžném domácím provozu je však využití nože tak krátké, že stačí brouskem naostřit jednou za měsíc.

Wusthof_Solingen_Brousek_na_noze_dvoustupnovy_4348

Jak na rovné ostří?

Pokud používáte speciální a kvalitní brousky, nemusíte si s nějakými úhly lámat extra hlavu. Alespoň tedy u většiny brousků (pozor, neplatí univerzálně – doporučujeme vždy pro jistotu prostudovat návod). Jediné, na co musíte dávat při broušení pozor je, abyste se nepořezali. Brousek vám již automaticky podrží správný úhel mezi 15–20°, jehož výsledkem pak bude následný úhel řezu 30–40°. Stejný postup platí pro nože se zoubkovým ostřím. I zde by se měla čepel brousit pod úhlem 15–20°.

4472 CLASSIC Ocílka 26 cm - detail II

Brusný kotouč

Určitě se najdou i kutilové, kteří k broušení nožů využívají brusné kotouče. V tomto případě si dejte, kromě dodržování potřebného úhlu, pozor také na tření a s tím související nadměrné navýšení teploty, které nůž poškodí. K broušení si tak připravte velké množství studené vody a chlaďte a chlaďte.

Ostření na kameni

Chcete-li o své nože pečovat s velkou láskou a strávit s nimi co nejvíce času, doporučujeme ostření na brusných kamenech. I když se celý proces může zdát složitý, nejde vlastně o nic těžkého. Jen je potřeba vědět, po jakém kameni sáhnout a pak už jen brousit a brousit, dokud nedostanete do ruky ten správný grif. Tady rozhodně platí, že tréning dělá mistry.

4451_Brusny_keramicky_kamen_J1000_3000_W_sthof

Rozhodující u kamenů je jejich hrubost, kterou označují čísla na kameni. Nižší zrnitost (hrubost) do hodnoty cca 800 slouží k základnímu nabroušení. Na hrubším kamenu (do cca 2000) dáte svému noži ostrost a kameny s vyšší hodnotou již fungují jako ocílka – tedy k vytvoření finálnímu ostří. U zcela tupého nože tak jdete úplně od těch nejnižších hodnot po nejvyšší. Pokud se o nože pravidelně staráte a jsou ostré, můžete klidně začít u prostředních hodnot.

Před samotným broušením je nejdůležitější (nutné) namočit kameny na cca 15 minut do vody. Při broušení musíte udržovat kámen neustále mokrý. Jakmile se pustíte do broušení, měli byste udržovat opět úhel 15–20°. Jednou rukou držíte nůž za rukojeť, druhou rukou za čepel nože. Při broušení udržujete stejnou rychlost a neustále si kontrolujete úhel. Přesný návod, jak nožem pohybovat, najdete na videu níže.