Jak pracovat s kuchařským nožem?

Pořídili jste si kvalitní kuchařský nůž, ale přijde vám, že nevíte, jak ho pořádně držet a jak s ním pracovat? Chcete se naučit nakrájet zeleninu během pár vteřin, nebo se jen chcete zdokonalit? Máme pro vás jednoduchý návod, jak s kuchařským nožem krájet a jak ho správně držet, aby vám po vaření zůstaly všechny prsty.

Kochmesser_4582_20_Zonen_674x_(1)

 

Abyste dobře ovládali nůž, musíte zvolit nejvhodnější velikost pro vaši ruku. Dodáváme široký sortiment délek čepelí od 12 cm do 36 cm. Profesionální kuchaři preferují kuchařský nůž o délce 20 cm nebo delší. Pro domácí vaření jsou obvykle upřednostňovány délky čepelí 16 cm až 20 cm. Platí jednoduché - menší ruka, menší nůž.

Jak držet nůž

Kuchařský nůž vyžaduje bezpečnou manipulaci. Mnoho kuchařů drží nože následovně:

Schneiden_Halten_01_350x_

Umístěte spodní tři prsty na ruce, kterou držíte nůž, kolem rukojeti, s prostředníkem na ochranném zakončení. Palcem a ukazováčkem sevřete čepel zleva a zprava.

Schneiden_Halten_03_350x_

Toto je bezpečný způsob držení nože a zaručuje přesný řez při vedení čepele tímto způsobem.

Jak správně krájet

Držte kuchařský nůž jak je popsáno výše. Volnou rukou přidržte potraviny, které budete sekat. Konečky prstů by měly směřovat dovnitř dlaně. Tím se zabrání jakémukoli úrazu prstů!

Schneiden_01_350x_

Nůž je tak blízko k prstům, aby se čepel při krájení lehce prstů dotýkala.

Schneiden_02_350x_

Kuchařský nůž se pohybuje rovně nahoru a dolů podél prstů, přičemž hrot nože vždy zůstává na prkénku. Takže nůž dělá houpavý pohyb. Současně mohou být potraviny posunovány palcem směrem k čepeli. Tato technika se může na první pohled zdát docela obtížná, ale cvičení vede k dokonalosti. Houpavý pohyb nahoru a dolů by měl být zpočátku pomalý. Brzy uvidíte – jak se dostáváte do rutiny, budete lepší a rychlejší. Jakmile si zvyknete, budete moci sekat rychleji. S trochou praxe lze jídlo krájet velmi přesně a rychle, aniž by bylo vynaloženo velké úsilí.

Video, na kterém je držení nože a krájení popsáno profesionálem (video je v EN).